با اجرای طرح عجیب و غریبی که ترکیبی از علم ، هنر و فلسفه است ، قرار است کبوترها اطلاعات وضعیت هوا را به یک وبلاگ بفرستند!
محققان دانشگاه کالیفرنیا می خواهند با استفاده از این گزارشگران بالدار، جای خالی علم را در مورد هوایی که تنفس می کنیم ، پر کنند. 3 سال پیش مدیر این طرح عکسی قدیمی از کبوتری مشاهده کرد که به گردش یک دوربین جاسوسی نصب شده بود. از آن موقع ،او به این فکر افتاد که می توان از کبوترها استفاده های مفیدی در خصوص گزارش وضعیت هوا کرد. به گفته این مسوول ، دوربین هایی که در زمان جنگ جهانی دوم از سوی کشورهای اروپایی استفاده می شدند، خیلی بزرگ و سنگین بودند. بنابراین ما تصمیم گرفتیم از تجهیزات بسیار کوچک و سبک استفاده کنیم.
این کبوترها قرار است کوله پشتی های خیلی کوچکی را که مجهز به یک سیستم مانیتوری موقعیت یابی جهانی ، سنسورهای آلودگی و تلفنهای همراه بسیار کوچکی است ، حمل و اطلاعات لازم را منتقل کنند.آنها با این تجهیزات می توانند اطلاعات را مستقیما به یک وبلاگ ، در نقشه جهانی گوگل ، بفرستند. به این ترتیب ، جستجوگران این وبلاگ می توانند در نقشه بگردند و درباره آلودگی هوای هر منطقه اطلاعات لازم را دریافت کنند.کارشناسان این طرح به دنبال راهی هستند که تجهیزات را تا حد امکان کوچک و سبک کنند.
آنها می خواهند پرنده ای به وزن 453 گرم ، تجهیزاتی به وزن 36 گرم را حمل کند. اما از سوی دیگر، مدافعان حقوق حیوانات مخالفت خود را با این طرح اعلام کرده اند. آنها معتقدند این طرح باعث صدمه و فرسودگی پرندگان می شود و این کار نوعی سوئاستفاده از کبوتران بی گناه است.


براساس تحقیقات این مدافعان ، کیفیت هوای بخشی از شهر لس آنجلس به تنهایی بوسیله 28ایستگاه کنترل می شود و اطلاعاتی که قرار است از سوی کبوتران گزارش شود، اضافی و بیهوده خواهد بود و این طرح غیرضروری است که فقط نشان دهنده تصمیم اشتباه عده ای کارشناس است. در عین حال ، هیاتی از طرف مسوولان این طرح مامور رسیدگی به این امر شده اند. این هیات اعلام کرده است که این کار برای کبوتران بی ضرر است. به نظر آنها، کبوترها توانایی حمل این تجهیزات را دارند. آنها می گویند کبوترها برای این کار خیلی مفید هستند.

 

منبع :  روزنامه جام جم