تراشه‌ی ساخت یک شرکت آمریکایی، با جمع کردن فن‌آوری‌های Wi-Fi، بلوتوث و امواج رادیویی FM در خود، سطح کاربردی میان فن‌آوری‌های بی‌سیم را حذف می‌کند.

به گزارش سرویس ارتباطات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یکی از شرکت‌های سازنده‌ی تراشه‌ی مطرح دنیا وعده داد که با ساخت تراشه‌ی جدیدی که فن‌آوری Wi-Fi، بلوتوث و FM در آن یک جا گرد آمده است، تلفن‌های همراه را کوچک و کم مصرف نگه می‌دارد.

بنا بر اعلام این شرکت، سیستم CMOS با ابعاد 65 نانومتر در تراشه‌ها،‌ مشکل موجود در سطح کاربردی بین قطعات مختلفی که در یک طول موج یکسان عمل می‌کنند را برطرف می‌کند؛ یکپارچه کردن این فن‌آوری‌ها در یک محصول واحد چالش برانگیز بوده است زیرا موج‌های مختلفی در یک باند مشابه ممکن است به خود سطح کاربردی برسند.

این شرکت همچنین اعلام کرد: از آن جا که سرگرمی‌ها و اخبار تلکست به سرعت در حال تبدیل به برنامه‌های مهم هستند موج رادیویی FM در طراحی گوشی‌های تلفن همراه بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

گروهی از محققات اروپایی با حمایتهای مالی اتحادیه اروپا، در تلاش برای ساخت نسلی از روبات‌های پرستار بیمارستانی هستند.

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه میل در این باره نوشته است که گروهی از دانشمندان دانشگاههای وارویک، کاردیف، دوبلین و نیوکسل برای تولید این شگفتی فنی که می‌توانند ظرف سه سال بیمارستانهای انگلیس را پر کنند با یکدیگر همکاری می‌کنند.

توماس شلیگل، سرپرست این پروژه در توضیح آن، گفت: هدف از پروژه WARD جایگزین کردن روباتها به جای کارکنان بهداشتی نیست، بلکه افزایش تعاملات بین بیمارستانهای اروپایی است.

وی گفت: هدف از این ایده بهره مندی از یک سیستم کامل از پایانه‌های اطلاعاتی پیوسته است.